Gel umjetni nokti zrađuju se od raznih smola koje već dolaze u raznim bojama, što je korisno, jer ih nije potrebno dodatno lakirati, za razliku od ostalih vrsta umjetnih noktiju.
Pripreme za nanošenje gela su jednostavne i svatko bi ih bio u stanju nanijeti bez većih poteškoća ili problema. Prvo što je najbitnije za napraviti, je očistiti nokat od prašine i eventualne zmazanoće koja bi mogla smetati prilikom nanošenja gela, te pogurati kožicu oko nokta prema nazad s rašpicom u slučaju ako je ima.
Nakon čišćenja, nokat se premazuje tankim slojem gela pa se taj proces ponavlja nekoliko puta, dok drugi preferiraju nanijeti veći sloj gela odjednom pomoću gel kuglice. Međutim preporučeno je da se nokti premazuju više puta tanjim slojem te da se taj postupak ponavlja nekoliko puta.
Kod osvjetljavanja noktiju UV zračenjem pokazalo se da ta metoda manje peče od metode s kuglicom gela. Nakon što se gel nanese na nokte, prsti se premazuju zaštitnim uljem koje će ih štititi od UV zračenja dok se nokti osvjetljuju.
Sam proces osvjetljivanje nije dug, potrebno je svega nekoliko minuta kako bi se umjetni gel nokti stvrdnuli. Nakon toga, potrebno je ruke obrisati od zaštitnog ulja i proces je gotov.
Iako imaju svoje prednosti u odnosu na druge vrste umjetnih noktiju, gel nokti imaju i neke nedostatke. Neki od njih su čvrstoća, gel nokti su manje otporniji na oštećenja i pucanja od recimo akrilnih noktiju.
Još jedan problem su poteškoće sa skidanjem gel noktiju nakon što su stavljeni na nokte. Ne može ih se skinuti jednostavno poput ostalih vrsta umjetnih noktiju, već je potrebno čekati da nokat sam naraste te polako odrezati dio po dio.
Sve u svemu, bez obzira na eventualne probleme s gel noktima, još uvijek su među prvim izborima svake žene koja se odluči na ugradnju umjetnih noktiju, te zbog svog predivnog izgleda, s njima ne možete pogriješiti.